Konuyu Kapat 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
“BEYAZ AY DERNEĞİ ile ENGELLER AŞILACAK
Yazar Konu
Mahir Yavaş
Haberci & Yazar

Bilgiler
Yorum Sayısı: 73
Rep Puanı: 0
Yorum: #1
Değerli okuyucularım geçtiğimiz hafta sonu Polatlı konak güldeste salonunda benimde üyesi olduğum Beyaz AY Derneğinin kongresindeydik, Polatlıda ilk sakatlar konfederasyonu Polatlı şubesini kurma çalışmalarını ben başlatmış Başbakanlık özürlüler idaresinden dernek tüzüğünü getirmiş ve dernek kurmaya çalışmıştım ve Emlakçı ağabeyim Satılmış TAŞÇI her türlü desteği idarecilerimizden alırız demişti fakat maddi imkânsızlıklar ve peş peşe gelen ameliyatlar nedeniyle tüm dosyalarım arşivimde kalmıştı,Bir ara Ak parti özürlüler komitesi ile tüm engellileri Ankara’ya toplantıya götürmüştüm,Hastaneye girdikten sonra heyet raporu dilekçelerini doldurduğum yüzlerce engelli ile tanışma olanağını buldum ,onlardan biri olarak onları daha iyi anlıyordum.Beyaz AY Derneği Polatlı için çok büyük bir fırsattır.Başkanımız ziya bey kısa zamanda çok yol almıştır.
Hastanemize gelen ve Şentepedeki SSK Hastanemize gitmek isteyen tekerlekli sandalyedeki hasta için Beyaz AY Derneğini aradım hemen görevli Hüseyin arkadaşımız özürlü taşıma aracı ile geldi hastayı özel tertibatlı araca bindirerek hastaneye götürdü oradan da evine bıraktı bu vatandaş dolmuşa binemiyordu taksi parası da yoktu, Sebep olandan Allah razı olsun .
Her yıl 3 Aralık özürlüler haftasında engelliler hatırlanır, sözler verilir fakat bir süre sonra unutulurlar. Ankara’da özürlüler idaresi kızılayda en üst kattadır, kaymakamlıkta 2022 yardımı için müracaat en üst kattadır , Belediyede emlak vergileri en üst kattadır VE ASANSÖR YOKTUR. Hastanemizde özürlü raporlarını veren sağlık kurulu en üst katta ve merdivenleri çok dikti tekerlekli sandalye çıkmıyordu uzun uğraşlar sonunda Sağlık kurulunu giriş katına aldırdık,Kaymakamımız konuşmasında valimiz emir verdi engeller kalkacak dedi ,İnşallah kaymakamlığa dıştan bir asansör yaptırırlar,Polatlımızda heykelden kaymakamlığa kadar idarecilerimizin gözlerini bağlayarak veya tekerlekli sandalye ile göndererek sorunlara daha duyarlı davranmalarını sağlayabiliriz.
Defalarca havaya suya yazdığım fakat kimsenin görmediği bir konu ise özürlülerin bırakılabileceği bir mekândı. Belediye başkanımız bu konuya duyarlılık gösterdi ve çalışmalara başladı başkan konuşmasında
“SÖZ VERDİM”
Verdiğim sözlerden birisi özürlüler için bir buluşma evi yapılmasıydı ve hemen yapılmasıydı. Bu konuda biz Beyaz ay Derneğimizin Polatlı Şubesinin açılışında verdiğimiz bir sözdü biz o gün çalışmaya başladık. Öğretmenevimizin karşısındaki mekânı bu iş için düşünmüştük. Projelendirdik. Vs. tabi biz bu arada hem Beyaz ay Derneğimiz, Hem Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz Ömer Bey’le birlikte hem sosyal hizmetler genel Müdürümüze, hem ilgili daire başkanlıklarımıza giderek bir takım girişimlerde bulunduk. Aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesine giderek, büyük şehir Belediyesinin bu işleri nasıl yaptıklarını gene Başkan yardımcısı arkadaşlarımızla birlikte giderek yerinde gördük. Eğer özürlüler buluşma alanı yapacaksak, kapalı alanıyla birlikte bir açık alanının, bir bahçesinin de olması gerekiyor. Bilhassa orası 6-7 ay hem özürlü yakınlarının buluşabileceği bir yer olmalı, hem özürlülerimizin bir buluşma mekanı olabilmeli, zaman zamanda özürlü yakınlarını rahat ettirebilmek için çarşıya, pazara, düğüne, cenazeye bir başlarına katılabilmeleri için o özürlülerimizi biz oraya alalım, o mekanda belli kurslar vererek belli etkinlikler düzenleyerek onları orda tutabilelim şeklinde planlıyoruz. Doğal olarak bahçeli ve şehir merkezinde bir alan olması bakımından da yerini Polatlı lisemizin karşısında Turan caddesinde eski verem savaş dispanserinin olduğu alanı Milli Emlak Genel Müdürlüğünden devralıp da orada öyle bir bina yapalım ve onun bahçesini de kullanalım diye düşünüyorum. Bu çerçevede çalışmaya başladık. Orası Sağlık Bakanlığına tahsisli olduğu için öncelikle oradan tahsisinin kaldırılıp belediyeye tahsisinin sağlanması gerekiyor. Bu konuda yazışmalarımız devam ediyor. Sağlık Bakanlığı burayı bizim istediğimiz şekilde tahsisini kaldırmak hususunda gerekli yazıyı yazdı bize verdi. Bizim Mal Müdürlüğümüzde, Milli Emlak Genel Müdürlüğüne buranın tahsisinin orada bir özürlüler merkezi yapmak üzere Polatlı Belediyesine yapılması hususunda yazısını yazdı. Biz bunları takip ediyoruz. Tabi bu altlıklar oluşmayınca resmi anlamda inşaata başlayamıyorsunuz. Diyerek konuşmasını bitirdi.
Bende Yeni hastane yapılırsa şehitlikteki hastaneyi bu mekâna devredebilirdik diye düşünüyordum.
Başkanıma Diyorum ki Hükümet sizde bakanlıklar sizde konuyu hızlandırmak sizde,top sizde “Unutmayalım düşünmekte bir başlangıçtır.”Bizler olayın takipçisi olacağız barınma evi bittiğinde emeği geçenlere teşekkür edeceğiz,alkışlayacağız ,Dua edeceğiz.
Beyaz ay derneğine yakın ilgisini ve alakasını esirgemeyen Kaymakamımıza ,Belediye başkanımıza idarecilerimize teşekkür ediyorum.
Hoşça ve sağlıklı kalın engellere takılmayın
30.03.2011 19:34
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Konuyu Kapat 

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi